Stěhujeme se v lednu


Máte-li možnost zvolit si termín stěhování, vybírejte roční období, kdy není venku ani mráz, ani vedro. Ideální je v tomto případě jaro nebo podzim, teploty vzduchu se již většinou drží mezi 18 a 23 stupni Celsia, a nemusíte se kvůli tomu příliš oblékat anebo naopak svlékat. Ne vždy si ale můžete termín vybírat vy, naopak se musíte přizpůsobit okolnostem, například v případě úmrtí v rodině a vyřizování dědictví nebo výpovědi z pronajatého bytu. Připadne-li stěhování v Praze stehovani-mamut.cz na leden, mohou tu nastat jisté nepříjemné komplikace:

sníh v Praze

Brzy se stmívá – výraznou lednovou (i prosincovou) komplikací je krátký den. Slunce zapadá již kolem šestnácté hodiny, a může to být problém v místě, kam se stěhujete, pokud tam nejsou na všech místech instalována svítidla, což bývá například u zakoupení rodinného domu, kdy si odtud bývalý majitel svítidla odvezl. Mějte proto připravenou baterku (čelovku) s náhradní baterií a pro jistotu ještě jednu silnější halogenovou svítilnu do ruky.

zasněžený Karlův most

Námraza – leden je nejstudenější měsíc v roce a mohou se tu velmi snadno vyskytnout nejen kruté mrazy pod deset stupňů pod nulou, ale i mrznoucí mrholení a silné náledí. Měli byste proto mít včas připravené návleky na obuv pro chůzi na ledu s ostrými hroty, tzv. nesmeky. Pády na ledu mívají následky v podobě zlomenin, a přivodit si ji zrovna ve stěhovací den, je pěkná patálie. Zároveň nezapomeňte na posypový materiál, ale v žádném případě by to neměla být sůl, která účinkuje až se zpožděním a vytváří slanou kluzkou břečku. Lepší je kbelík nebo pytel s pískem.

Svačina – nespoléhejte se příliš na čerpací stanice ohledně sortimentu občerstvení a raději si jej nachystejte doma. Zvláště v chladném a mrazivém počasí rychle dochází energie a mít v takovém prostředí hlad, to výrazně ubírá na síle. Ideální jsou celozrnné bagety se sýrem a luštěninové pomazánky, které obsahují spoustu vlákniny a jsou zároveň syté a výživné. A mohla by se vám hodit i směs ořechů a sušeného ovoce, která rychle zasytí a doplní energii.