O co by se měl opírat návrh dětského pokoje

Dětský pokoj může být zdánlivě snadný, co se týče návrhu jeho koncepce, ovšem nezapomínejme, že děti mají odlišné požadavky a potřebují specifické prostředí pro jejich osobní rozvoj a růst. V první řadě je musí bavit v něm přebývat, musí se tu cítit spokojené a měl by jim vyhovovat jak pro práci, tak i pro zábavu.

Pracovní kout – jednou z nejdůležitějších věcí je psací stůl a úložný prostor pro školní potřeby a hračky. Stůl by měl být dostatečně dlouhý, například do L, a měl by poskytovat i dostatek světla pro pracovní činnost.

podkrovní pokoj

Postýlka – postel může být samostatná, což je poměrně osvědčená klasika, ale můžete na to jít i jinak. Jistou možností je postýlka koncipovaná v horní části místnosti jako palanda, kde v její spodní části bude k dispozici psací stůl. Vše záleží zejména na dostatečně vysokých stropech a velikosti pokoje, aby toto řešení bylo vůbec reálné.

Co na podlahu – nezapomínejme, že děti rády skotačí, a že mohou po pokoji pobíhat sem a tam, což jim může přivodit i úraz. Proto volte raději protiskluznou podlahu, která jim bude příjemná i pro bosonohou chůzi. Špatnou volbou nemusí být ani metrážový koberec po celé ploše místnosti, s kvalitním vlasem, aby se příliš nedrolil a byl dostatečně silný a hustý.

dětský pokoj

Jaká svítidla – ta musí být především bezpečná, a co se týče množství světla, svítidel raději více, resp. na více místech. V místnosti postačí pouze jedno svítidlo centrální, které by mělo být doplněno několika dílčími reflektory, např. bodovými zdroji, LED diodovými pásky u stropu či v blízkosti lůžka, stolními a závěsnými lampičkami atp.

Jaké barvy – děti milují barvy, měli byste jim mimo jiné u návrhu dětského pokoje předložit několik barevných variant nábytku a malby stěn, aby si samy rozhodly, která řešení jim nejvíce vyhovují. Zároveň respektujte i teplotu barev, tedy uvědomte si, že jinak se budete cítit v převaze barvy modré či zelené a zcela odlišně u oranžové, žluté a červené.