K čemu se vám může hodit vatelín


Vatelín je materiál, v jehož názvu se ukrývá podobnost s obvazovou vatou. Zatímco vata je zhotovena ze stoprocentní bavlny, pro výrobu vatelínu je zapotřebí polyesterové rouno. Svou strukturou však připomíná bavlněnou vatu, ale některé jeho vlastnosti ji předčí, a s nimi se právě počítá v textilním průmyslu.

děti v zimě

Umíte si představit, že byste si nechali ušít zimní bundu, a měli ji vyspanou vatou? Proč ne, ono by to jistý čas dobře fungovalo, vata by vás zahřála a bunda by plnila svůj účel, jenže stačil by krátký deštík nebo zvýšená vlhkost, a vata uvnitř podšívky by vytvořila tak nevzhledné a velké žmolky, že byste museli bundu vyhodit. A právě proto se tu vata nahrazuje vatelínem, který je možné i prát (při vhodné teplotě), aniž by se jeho struktura narušila.

zimní oblečení

Vatelín Prima obchod tedy uplatníme například v odívání, a pro podšívky bund je přímo jako stvořený, ale najdou se i jiné výrobky, kam se hodí? Ano, samozřejmě, jde jen o to popustit uzdu fantazii a nechat se inspirovat některými výrobky například na Internetu:

Polštářky a polštáře – co jiného využít na výplň různých polštářů a dekorativních polštářků, než právě vatelín? Polštáře můžete celé vyprat v pračce a zbavit se tak bakterií i roztočů.

Polstrování reprobeden – aby vám nedrnčely reprobedny, zvláště ty plastové, můžete je podložit vatelínem, a jdou-li demontovat, můžete jím vyplnit i vnitřní prostor v okolí reproduktoru.

Izolace akvária – v akvarijní technice se často setkáváme se dvěma problémy, tím prvním je hlučnost vzduchového kompresoru pro vzduchování a filtraci a tím druhým únik tepla od zadní stěny akvária při zapojení topného tělíska. S oběma jevy si snadno poradí právě vatelín, jakožto tepelný i zvukový izolant.

Vatelín do auta – některé autosedačky jsou pro dlouhodobé cestování docela nepohodlné, ale pokud si pod sebe vložíte tenký polštářek vycpaný vatelínovou deskou, bude vaše jízda mnohem příjemnější.