Jak definovat webovou aplikaci?

Víte, jak popsat webovou aplikaci? Webová aplikace je vlastně program, který má své uložiště na vzdáleném serveru a je zprostředkován pomocí internetu, konkrétně pomocí rozhraní prohlížeče. Ne všechny weby samozřejmě obsahují webové aplikace, ale velká většina ano.

Kdo navrhuje webové aplikace? Jsou to vývojáři, kteří se vývojem aplikací zabývají profesionálně. Aplikace mohou být vyvíjeny pro širokou veřejnost, jednotlivce i velké organizace a společnosti. Příkladem běžně využívaných webových aplikací jsou například emailové služby, kalkulačka nebo nejrůznější e-shopy. Některé aplikace jsou pro uživatelé dostupné jen z konkrétního prohlížeče, ovšem většina pro vás bude dostupná bez ohledu na to, jaký prohlížeč pro její spuštění použijete.

počítač

Takové aplikace nemusíte nijak stahovat, protože jsou právě dostupné pomocí sítě. Stačí vám tedy jen zapnout internetový prohlížeč a můžete se pustit do používání aplikace. Nejběžněji využívané prohlížeče jsou Google Chrome, Opera nebo Mozilla Firefox.

Jaké jsou výhody webových aplikací? K aplikaci může najednou mít přístup neomezený počet uživatelů. Aplikace je možné využívat bez nutnosti jakéhokoliv stahování či zdlouhavé instalace. Aplikace není využitelná pouze skrze počítače, ale můžete ji využít přes jakékoliv zařízení, v kterém máte nainstalovaný webový prohlížeč, jako je třeba chytrý telefon nebo tablet. Není nutné mít jeden konkrétní prohlížeč, drtivá většina aplikací je dostupná přes jakýkoliv prohlížeč, jaký si zvolíte.

Google

Webové aplikace mají dlouhou historii, začali vznikat prakticky s přístupem k internetu, ale jejich vývoj jde neustále dopředu a nyní si můžete snadno přes webové prohlížeče vychutnat používání takových aplikací, které by vám dříve bez stažení zkrátka nefungovali.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek Co je to webová aplikace? Michal Strelec.